Rodney Sanders

Upcoming Events

Race Stats

  • Events67
  • Wins11
  • Top 536
  • Top 1045
7/1/2022 - Gondik Law Speedway

7/1/2022 - Gondik Law Speedway

Superior, WI

Classes

  • WISSOTA Hornet8 entries
  • WISSOTA Midwest Mods30 entries
  • WISSOTA Pure Stock14 entries
  • WISSOTA Super Stock26 entries
  • WISSOTA Modifieds47 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Rodney Sanders

Rodney Sanders

Happy, TX

WISSOTA Modifieds Start Finish +/-
Feature 3 5 -2
Heat 3 (Round 1) 3 2 1
Heat 1 (Round 2) 6 2 4

WISSOTA Modifieds

50 Laps

Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -
2 6 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 4
3 7 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 4
4 5 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
5 3 20 Rodney Sanders Rodney Sanders Happy, TX Happy, TX -2
6 4 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI -2
7 9 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 2
8 8 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
9 10 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 1
10 2 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI -8
11 13 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 2
12 17 9 Billy Kendall III Billy Kendall III Walker, MN Walker, MN 5
13 15 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN 2
14 18 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 4
15 20 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI 5
16 22 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Blaine, MN Blaine, MN 6
17 19 10W Ward Imrie Ward Imrie Winnipeg, MB Winnipeg, MB 2
18 16 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN -2
19 11 37 Kelly Estey Kelly Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN -8
20 12 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -8
21 14 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -7
22 DNF 21 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -1
23 DNF 24 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN 1
24 DNF 23 22(S) Cole Spacek Cole Spacek Phillips, WI Phillips, WI -1
15 Laps

Semi Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Billy Kendall III Billy Kendall III Walker, MN Walker, MN -
2 10 10W Ward Imrie Ward Imrie Winnipeg, MB Winnipeg, MB 8
3 2 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -1
4 8 22(S) Cole Spacek Cole Spacek Phillips, WI Phillips, WI 4
Top 4 transfer
5 9 22(J) Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI 4
6 3 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -3
7 15 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI 8
8 14 9(D) Duane Dale Duane Dale Hibbing, MN Hibbing, MN 6
9 13 50 Brady Caul Brady Caul Fort Frances, ON Fort Frances, ON 4
10 12 32C Curtis Stieh Curtis Stieh Kam, ON Kam, ON 2
11 DNF 5 95 Rick Rivord Rick Rivord Superior, WI Superior, WI -6
12 DNF 6 21D Cory Sersha Cory Sersha Eveleth, MN Eveleth, MN -6
13 DNF 4 55 Jeff Wood Jeff Wood Chisholm, MN Chisholm, MN -9
14 DNF 11 212 Mike Klippenstein Mike Klippenstein Proctor, MN Proctor, MN -3
DNS 7 19J Jack Rivord Jack Rivord Superior, WI Superior, WI -
DNS 16 41 Alex Van Natta Alex Van Natta Minocqua, WI Minocqua, WI -
15 Laps

Semi Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -
2 2 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI -
3 4 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Blaine, MN Blaine, MN 1
4 7 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN 3
Top 4 transfer
5 5 68K Dan Kingsley Dan Kingsley Superior, WI Superior, WI -
6 8 88(L) Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 2
7 11 24JR Jeffrey Lien Jr. Jeffrey Lien Jr. Mora, MN Mora, MN 4
8 9 7T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 1
9 3 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN -6
10 14 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 4
11 10 05 Mark Prueser Mark Prueser Brainerd, MN Brainerd, MN -1
12 DNF 13 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI 1
13 DNF 6 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -7
DNS 12 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
DNS 15 9(M) Riley Matthews Riley Matthews Murillo, ON Murillo, ON -
10 Laps

Heat 1 (Round 1)

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 8
2 2 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -
3 8 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 5
4 5 95 Rick Rivord Rick Rivord Superior, WI Superior, WI 1
5 3 22(J) Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI -2
6 7 05 Mark Prueser Mark Prueser Brainerd, MN Brainerd, MN 1
7 1 32C Curtis Stieh Curtis Stieh Kam, ON Kam, ON -6
8 DNF 4 50 Brady Caul Brady Caul Fort Frances, ON Fort Frances, ON -4
9 DNF 6 7T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -3
DNS 10 9(M) Riley Matthews Riley Matthews Murillo, ON Murillo, ON -
10 Laps

Heat 2 (Round 1)

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI 1
2 3 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Blaine, MN Blaine, MN 1
3 1 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI -2
4 5 9 Billy Kendall III Billy Kendall III Walker, MN Walker, MN 1
5 7 22(S) Cole Spacek Cole Spacek Phillips, WI Phillips, WI 2
6 8 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 2
7 9 55 Jeff Wood Jeff Wood Chisholm, MN Chisholm, MN 2
8 4 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN -4
9 6 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -3
DNS 10 41 Alex Van Natta Alex Van Natta Minocqua, WI Minocqua, WI -
10 Laps

Heat 3 (Round 1)

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN -
2 3 20 Rodney Sanders Rodney Sanders Happy, TX Happy, TX 1
3 6 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
4 7 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
5 2 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -3
6 4 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN -2
7 5 24JR Jeffrey Lien Jr. Jeffrey Lien Jr. Mora, MN Mora, MN -2
8 9 212 Mike Klippenstein Mike Klippenstein Proctor, MN Proctor, MN 1
9 8 9(D) Duane Dale Duane Dale Hibbing, MN Hibbing, MN -1
10 Laps

Heat 4 (Round 1)

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 4
2 4 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 2
3 2 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -1
4 9 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 5
5 7 37 Kelly Estey Kelly Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 2
6 3 21D Cory Sersha Cory Sersha Eveleth, MN Eveleth, MN -3
7 DNF 8 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 1
8 DNF 1 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI -7
9 DNF 6 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -3
10 Laps

Heat 5 (Round 1)

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 2
2 4 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI 2
3 5 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 2
4 6 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN 2
5 8 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 3
6 1 88(L) Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN -5
7 7 68K Dan Kingsley Dan Kingsley Superior, WI Superior, WI -
8 9 19J Jack Rivord Jack Rivord Superior, WI Superior, WI 1
9 2 10W Ward Imrie Ward Imrie Winnipeg, MB Winnipeg, MB -7
10 Laps

Heat 1 (Round 2)

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 37 Kelly Estey Kelly Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 1
2 6 20 Rodney Sanders Rodney Sanders Happy, TX Happy, TX 4
3 3 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN -
4 5 9 Billy Kendall III Billy Kendall III Walker, MN Walker, MN 1
5 4 7T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -1
6 7 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 1
7 8 88(L) Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 1
8 1 9(D) Duane Dale Duane Dale Hibbing, MN Hibbing, MN -7
9 9 32C Curtis Stieh Curtis Stieh Kam, ON Kam, ON -
DNS 10 41 Alex Van Natta Alex Van Natta Minocqua, WI Minocqua, WI -
10 Laps

Heat 2 (Round 2)

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
2 7 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 5
3 1 55 Jeff Wood Jeff Wood Chisholm, MN Chisholm, MN -2
4 6 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN 2
5 4 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -1
6 DNF 5 95 Rick Rivord Rick Rivord Superior, WI Superior, WI -1
7 DNF 3 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -4
DNS 8 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI -
DNS 9 9(M) Riley Matthews Riley Matthews Murillo, ON Murillo, ON -
10 Laps

Heat 3 (Round 2)

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 1
2 4 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
3 1 19J Jack Rivord Jack Rivord Superior, WI Superior, WI -2
4 9 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 5
5 3 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -2
6 5 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
7 6 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI -1
8 8 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Blaine, MN Blaine, MN -
9 7 50 Brady Caul Brady Caul Fort Frances, ON Fort Frances, ON -2
10 Laps

Heat 4 (Round 2)

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 1
2 3 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
3 1 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -2
4 9 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI 5
5 7 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 2
6 6 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN -
7 4 22(S) Cole Spacek Cole Spacek Phillips, WI Phillips, WI -3
8 5 24JR Jeffrey Lien Jr. Jeffrey Lien Jr. Mora, MN Mora, MN -3
9 8 22(J) Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI -1
10 Laps

Heat 5 (Round 2)

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 1
2 10 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI 8
3 3 68K Dan Kingsley Dan Kingsley Superior, WI Superior, WI -
4 6 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN 2
5 7 21D Cory Sersha Cory Sersha Eveleth, MN Eveleth, MN 2
6 8 10W Ward Imrie Ward Imrie Winnipeg, MB Winnipeg, MB 2
7 1 212 Mike Klippenstein Mike Klippenstein Proctor, MN Proctor, MN -6
8 5 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -3
9 4 05 Mark Prueser Mark Prueser Brainerd, MN Brainerd, MN -5
DNS 9 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -

News

81 Speedway (Park City, KS) – Lucas Oil MLRA – Heartland Hustle – April 8th-9th, 2022. (Todd Boyd photo)
Sanders scores Top-5 finish at Gondik Law Speedway

Rodney Sanders got an early start to his Independence Day weekend on Thursday with a visit to ABC Raceway (Ashland, Wis.) to compete with the WISSOTA Modifieds. Following a second-place finish in his...

Upcoming Events

Race Stats

  • Events67
  • Wins11
  • Top 536
  • Top 1045
SS Fishing  Rental Inc
Paulson Rock Products
ARMI
Kenny’s Tile
MB Customs Race Cars
Integra Racing Shocks
Hatfield Racin Engines
Keith Hammett Trucking
American Masonry Contractors
Texas Locomotive Solutions
Hibner Logging  Sawmill
Bergman Tax
Mesilla Valley Transportation
Buzz Signs  Graphix
CMD Racing Shocks by RSR
Base Racing Fuel
87 Automotive
NGK Spark Plugs
Abilene Race Rads
Swift Springs USA
Motul
FK Rod Ends
Wilwood
Winning Edge Carburation
Walker Performance Filtration
Performance Bodies and Parts
Deatherage Opticians
Wehrs Machine
Bullet Proof Tees
Day Motor Sports
Fast Shafts
Keyser Manufacturing
Champ Pans
Schoenfeld Headers
Waterman Racing Components
Allstar Performance
Real Racing Wheels
Shocker Hitch
Olsen Custom Farms